ПРАЗНИКЪТ НА СВЕТЛИНАТА ДИВАЛИ
Споделено за Дивали и Йога студио 108 от Светла Стоянова, 2007
Днес беше Празникът на светлината Diwali, на който индийците почитат богинята Лакшми. А ние в Йога студио 108 естествено си го празнувахме. Преди това имах йога клас, Започнахме да правим цикъл от 24 пози – т.нар Поздрав към слънцето. И както всичко останало в йогата – много прости движения, пък голям ефект…
След като приключихме с активната част, започнахме да се приготвяме за празника. Светла (учителката) беше помолила хората да носят свещи и почти всички, които се появиха и подариха по една. Наслагахме ги навсякъде
– по первазите на прозорците, тъй като богинята Лакшми щяла да види пламъка им и да влезе при нас. Чаените свещички наредихме по пода. После поставихме тук таме възглавници и одеала за да могат всички поканени да поседнат. И на всеки по една чинийка със скромна вегетарианска вечеря, която се състоеше от нещо като баничка с плънка от сирене и чушки, сладки тестени топки и сурови ядки. Една от жените беше направила и цели 12 литра невероятен лимонов сок с кафява захар, босилек и розова есенция!
Дойдоха доста хора – около 45 души. Всеки получи бинди на челото. Дори мъжете…не бях виждала мъж с бинди и ми стана малко смешно 🙂 Първо слушахме легендата за богинята Лакшми, която е символ на красотата. Тя, също като Афродита и Венера била родена от морската пяна а с нея се появили и всички красиви цветове (нейният цвят е розово). На Дивали (всяка година се празнува на различна дата от ноември, според новолунието) хората трябва да са добри един към друг, да прощават, да подаряват и да си купуват нови дрехи. Богинята също така покровителствала семейното огнище, а неомъжените девойки могат да нарисуват на прага си “стъпките на Лакшми” за да си намерят жених (голям смях падна, като почнахме да подпитваме разни подробности като например накъде да сочат пръстите на нарисуваните стъпала – навътре към къщата или навън 🙂
Пяхме мантри. Много е странно усещането да седиш в стая с хора, които почти не познаваш и да пееш неща на странен език. Някакво древно чувство на транс имаше в това. Огромно спокойствие и топлина.
На тръгване всеки получи малко подаръче. Философията на празника е, че ако влагаш себе си изцяло в нещо и не търсиш изгода, то доброто рано или късно се връща. А ако пазиш всичко за себе си – независимо дали става въпрос за материални неща или за чувства – един ден ще започнеш да го губиш.
Беше наистина едно много светло преживяване:)
Споделено от Светла Стоянова, 2007