Раджа йога и Хатха йога Свами Чидананда

2 456

РАДЖА ЙОГА ЗАПОЧВА ТАМ, КЪДЕТО СВЪРШВА ХАТХА ЙОГА
Списание Йога – наука и традиция, бр. 4/2002, издава БЙА

Свами Чидананда Махарадж, президент на Обществото за Божествен Живот9 септември 1987, Ришикеш, Индия

Бих искал да разсея едно малко недоразумение. Това погрешно схващане, че висшето съзнание може да бъде достигнат чрез практикуването на определени техники, това че едва ли не „Господ“ ще ви се разкрие, ако правите определени неща. Това не е така. Ако Бог можеше да се достигне чрез практикуването на някакви техники, то не би бил Бог. В такъв случай тази висша реалност щеше да бъде в измерението на причината и следствието. Достигането до божественото не е следствие от някаква причина. Законът на карма всепрониква божието творение, което е един относителен, феноменален процес. Законът на кармата казва: определени действия носят определени резултати.

Всичко това е в полето на относителността: карма и карма пхала, причината и следствието. Ако висшето съзнание беше резултат от някакво действие или следствие от някаква причина, то щеше да бъде едно малко, незначително достижение. Щеше да бъде в обсега на тази връзка между времето и пространството, между причината и следствието. Но в действителност Абсолютът е отвъд всичко. И относно това свещените писания са много, много ясни: „Той не може да бъде достигнат чрез действия, нито резултат от практикуването на някакви техники. Абсолютът се разкрива на малцина“, заявяват свещените писания.

Определени техники могат да ви подготвят да заслужите това.
Крайният, най-важен фактор, който води до изживяването на Бог или до Атмагяна, Себесъзнанието, просветлението, до най-висшето пробуждане е чиста Милост. Индивидуалната душа се отваря за божествената милост, живеейки своя живот по начин, който я пречиства и я освобождава от всичко тъмно. И когато се пречистим напълно, ние засияваме с чистота, подобна на божествената. Едно пречистено сърце става неустоимо. Бог не може да устои да не влезе в такова сърце. Той проявява себе си в чистото сърце.

Действията имат значение, смисъл и стойност. Те имат своето място и роля в духовния живот и духовните постижения. Всяко действие по свой собствен начин води до това състояние на вътрешна чистота. Те помагат, но са второстепенни процеси. Те сами по себе си не могат да доведат Бог. Човек става достоен за милостта по-скоро чрез това, което е.

Разбира се, ако действията ви заличават сълзите на нещастните, ако внасяте радост в сърцата на тъжните, ако носите надежда в живота на отчаяните, ако носите радост в живота на отхвърлените и нещастните и ако животът ви дори и в най-незначителните си прояви е вдъхновяващ и радващ другите, такъв живот сам по себе си става благословия.

Такива действия пречистват сърцето и го правят достойно за божията милост. Затова: „Хранете гладните, обличайте голите, успокоявайте отчаяните. Служете на болните, облекчавайте болката и страданията им.“ Така всички тези действия имат своето място, но те не носят сами по себе си божественото съзнание. Тези действия ви правят достойни за божията милост,  благословия и божествена реализация.

Кали юга

Свами Шивананда поставяше голямо ударение върху асана, пранаяма и енергичните физически упражнения. Да, наистина, но не защото той не знаеше това. което се опитвам да ви обясня. Той осъзнаваше, че огромното мнозинство хора в тази Кали юга, в тази материалистична епоха, са напълно непригодни нито за отдаденост, нито за медитация, нито за Веданта. В тази Кали юга животът е станал толкова неестествен и замърсен по много начини, че огромното мнозинство от хора нямат необходимата чистота на сърцето за истинска преданост. Тяхната любов към Бог е само една сделка. Те казват: „О, Господи, ще запаля свещ. ще повтарям молитва. Моля те, проблемите ми да бъдат разрешени и моето семейство да бъде щастливо. Така че, моля те, направи това, направи онова за мен.“ – това е просто една благовидна сделка.

В това разбира се няма нищо неетично. Ако не се обърнете към Бог за помощ, към кого ще се обърнете? И така, естествено е човешката душа да се обърне към Бог за помощ. Веднъж Свами Вивекананда определил Бог така: „Какво е Бог? Той е най-пълната човешка представа за помощ. Какво е Господ за човешката раса? Той е общия сбор от всички човешки представи за помощ.“ И когато човек е в трудност, има трудности, проблеми, тревоги, търси помощ.

И така, Гурудев наблягаше на хатха йога, защото разбираше достойното за съжаление положение на човека. Той казваше: „Ако не правите енергични физически упражнения всеки ден, няма да можете да контролирате вашата страст“. Вие имате животинска, плътска страст, която наричате сексуална нужда или желание за богатство, за слава и обществено положение. Всяка силна страст е похот, точно както физическата, биологична похот, която наричаме сексуална нужда. Свами Шивананда казваше: „Съвременният човек е така обладан от идеята за секса, че той не може да контролира своята страст, освен ако не прави енергични физически упражнения, за да отклони и пренасочи енергията в друга посока.“

Един от методите за постигане на тази цел е да бъдете непрекъснато заети с нещо и да правите активни физически упражнения. Това „изпуска парата“, както казват на Запад. То ще ви помогне да постигнете самоконтрол и да поддържате контрол върху сетивата.

Сексуалност

И така Свами Шивананда препоръчваше енергични физически упражнения. Освен това той препоръчваше асани и пранаяма, защото те са една съвършена наука за сублимиране на енергията. Сексуалността е винаги стимулирана и активирана от силата на раджас. Но древните мъдреци и йогини са открили научен метод за трансформиране на сексуалната енергия.

Те са изучили човека от биологична, психологична гледна точка, но също и от духовната страна. Стигнали са до корена на сексуалното желание и са открили кундалини. Те са открили, че кундалини е коренът на всички видове енергии – шакти, или сила. И затова са казали, че шакти, или енергията, трябва да бъде пречистена по един или друг начин и да й се даде възможност да се издигне нагоре, към висшите чакри.

Така те са създали тази прекрасна, съвършена наука за висшето под формата на Хатха йога – асана, пранаяма, мудра и бандха. Тези практики имат чудесното свойство да правят нашите по-нисши енергии в по-висши духовни енергии. По този начин те могат да бъдат използвани в процесите на търсене, разграничаване, разсъждаване и медитация.

Сублимация

Това е основата на Хатха йога и на пранаяма. Ето защо Гурудев, знаейки колко е първичен човекът, изискваше енергични физически упражнения, които да го накарат да се изпоти, да „изпусне парата“ и да постигне самоконтрол. Тогава идва ред на Хатха йога и чрез асани, пранаяма, мудри и бандхи човек може да трансформира грубите аспекти на енергийния потенциал в долната част на психичната ни система в много по-фина сила. Енергията не се губи, тя само се трансформира. Всеки физик може да ви каже това. Хатха йога ни прави способни да пречистим енергията и да я насочим към по-висшите психични центрове. Там тя може да бъде използвана за по-фини духовни процеси. Ето защо е важна хатха йога.

Хатха йога ни подготвя за по-висши изживявания. „Раджа йога започва там, където свършва хатха йога“. Раджа йога е една от класическите йога системи по пътя към просветлението. Бхакти йога също е класическа йога система. И гяна йога, или веданта, също е класическа йога система за постигане на просветление.

В този смисъл хатха йога е ценна подготовка за всички нива на човешкото съществуване – грубо, физично, биологично и психологично ниво. Тя ни прави способни да се концентрираме, да пречистваме тялото и ума чрез шаткарма, пранаяма, асана. Хатха йога също подпомага практикуването на бхакти, раджа или гяна йога. Дава добро здраве, хубава кожа и здравословен живот. Хатха йога може и да ни помогне да се освободим  от зависимостта вредни зависимости. Тя е една подготовка, наистина ценна подготовка, абсолютно необходима за съвременния човек.

Три подхода

Класическата йога има три подхода: бхакти, дхяна и гяня– отдаденост, медитация и осъзнаване. Общата основа е здравето и чистотата. И така, чистотата трябва да започне от тялото, а пречистващите процеси от биологична и психологична гледна точка са пранаяма, асана, мудра и бандха, шаткарма. Те са първоначалната точка – стартовата площадка. Стартовата площадка е необходима на ракетата, за да може да излети. Как живеем, как мислим, какви емоции изпитваме, думите, които произнасяме, действията, които извършваме, са толкова важни. Отношението ви към всичко и цялостният ни начин на живот привличат божествената милост и я правят възможна за нас.

Ако обръщате достатъчно внимание на това, което мислите и казвате, на начина, по който постъпвате и живеете, това ще ви приближи до Бог. Техниките са важни и дори някои от тях са абсолютно необходими, но те ще ви приближат до Бог само ако са съпроводени от божествен, пречистен, духовен живот.

Това е много важно, защото толкова много светци, мистици и мъдреци са постигнали Божественото Съзнание, без да са знаели нещо от хатха йога. Те са се извисили благодарение на своя възвишен живот, на своята вяра и преданост, на своето състрадание и нежна грижа за нуждаещите се, заради своята безкористност и служене, заради своето смирение и огромно съчувствие.

Внимание

Ето защо ви моля да обърнете внимание на това как живеете живота си, защото това са 50% от достигането на Бог. Ако живеете благородно и възвишено, със състрадание и смирение, и всичко, което правите, мислите и казвате, е наистина духовно, чисто, възвишено и благородно, тогава всяка мала джапа, всяка асана и пранаяма, всяка медитация ще носят стократен плод.

Това няма да се случи, ако правите всички тези техники, но не обръщате достатъчно внимание на собствения си живот, поведение и характер.. Така че ако вашето всекидневие и живот подпомагат вашия вътрешен духовен живот и садхана и го допълват, тогава всичко, което правите като садхана, ще носи плод, ще има резултат. Това е тайната на бързия духовен напредък.

Ето защо животът не може да се разглежда отделно от техниките и упражненията, които правите. Не можете да издигнете преграда между тях, те са неразделни. Те са взаимно свързани и си влияят. Затова и двете трябва да са от едно и също качество, и двете трябва да имат една единствена цел и посока. Това е тайната на успеха. И това е абсолютно, безкрайно необходимо. Трябва да разберете тази истина за духовния живот. Те трябва да се движат в една и съща посока. Те трябва да съставят едно красиво съчетание и двете трябва да са от едно и също духовно, божествено качество.

Списание Йога – наука и традиция, бр. 4/2002, издава БЙА


Оставете коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *